Rögzített fogsor higiéniája

Magyarországon több százezer páciensnek van kivehető protézise, és napjainkban egyre többen igénylik a rögzített fogsor által nyújtott előnyöket is. Azonban minden fogmű esetében, úgy a műfogsornál is fontos a megfelelő szájhigiénia és a gondos ápolás.

A rögzített fogsor higiéniájának fontossága

A műfogsor sajnos számottevő esetben gombásodást okozhat, ami igencsak kellemetlen a viselőjének. Azonban nem szabad megijedni ettől, hiszen a gyógyítás rendkívül egyszerű, és egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük azt, hogy újra kialakuljon a probléma.
A bajt leginkább az okozza, hogy a komoly vagy teljes foghiánnyal küzdő pácienseknél csökken a természetes módon megtalálható baktériumok száma, és növekszik azok száma, amik a nyálkahártya segítségével szaporodnak el. A szájüreg baktériumflórája felborul, és ha a beteg vércukorszintje nincs jól beállítva, akkor a gomba képes cukrot felvenni és burjánzani. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy minél idősebbek vagyunk, annál inkább csökken a nyálmennyiségünk, amelyben így kevesebb lesz a jótékony összetevő, ami bevonja a szájüreg nyálkahártyáját.
A különböző betegségek, a kemoterápiás és sugárterápiás kezelés mellett pedig a szájszárazság is növelheti a gombásodás kockázatát.
A legfontosabb teendő ilyenkor a megfelelő szájhigiénia fenntartása; ide tartozik a műfogsor, valamint az azt tartó struktúra rendszeres és alapos tisztítása. Ilyen esetben tanácsos éjszakára kivenni a protézist, hogy helyreállítsuk a nyálkahártya keringését.
A gombásodás ellen gombaellenes szereket vethetünk be, amelyeket ecseteléssel vagy öblögetéssel vihetünk be a szájüregbe. A rossz állapotban lévő fogsorok helyett érdemes újat készíteni, azonban még a mintavétel előtt meg kell szüntetni a gombásodást. Figyelni kell arra is, hogy nem-e háttérbetegségek (mint például a cukorbetegség) okozta-e a problémás folyamatot, ezért érdemes kivizsgáltatni magunkat, és szakember segítségét kérni.